YÖKDİL SORU DAĞILIMI - GÜNCEL 2022 ÖSYM YÖKDİL FORMATINA GÖRE

YÖKDİL SORU DAĞILIMI - GÜNCEL 2022 ÖSYM YÖKDİL FORMATINA GÖRE

YÖKDİL SORU DAĞILIMI - GÜNCEL 2022 ÖSYM YÖKDİL FORMATINA GÖRE

YÖKDİL SORU DAĞILIMI - GÜNCEL 2022 ÖSYM YÖKDİL FORMATINA GÖRE

YÖKDİL sınavı yüksek lisans, doktora, doçentlik, TUS, DUS, EUS başvurularında en fazla tercih edilen yabancı dil sınavı. YDS'ye göre daha kolay olması YÖKDİL sınavını cazip hale getiriyor. Ayrıca Sosyal, Fen ve Sağlık alanlarından dilediğinizi seçerek sınava girebiliyorsunuz. YÖKDİL Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniverisitesi işbirliği ile yapılırken 3 Kasım 2019 tarihinden itibaren ÖSYM tarafından yapılmaya başlandı. YÖKDİL 80 sorudan oluşan ve 180 dakika süren bir sınav. Bu makalemizde en son ÖSYM sınav formatına göre YÖKDİL soru dağılımını inceleyeceğiz.

YÖKDİL sınavında hangi konular çıkıyor?

Hangi konudan kaç adet soru soruluyor?

YÖKDİL konu ve soru dağılımı nasıl? Bu soruların yanıtını vereceğiz.

 

KELİME SORULARI: 6 ADET

ÖSYM'nin yaptığı güncel YÖKDİL sınavında 6 adet kelime sorusu bulunuyor. Bu kelimelerden 5 tanesi normal kelime sorusu iken 1 tanesi Phrasal Verb sorusu.

 

GRAMER SORULARI: 14 ADET

YÖKDİL sınavında 14 adet gramer sorusu bulunuyor. Sınavlara göre gramer konuları ve soru adetleri değişse de toplamda 14 adet gramer sorusuyla karşılaşacaksınız. Gramer konularından ise genellikle BAĞLAÇ, PREPOSITION, TENSE, RELATIVE CLAUSE - NOUN CLAUSE, GERUND - INFINITIVE konuları çıkmaktadır. 

 

CLOZE TEST SORULARI: 10 ADET

Cloze Test soru formatında bir paragraf verilir ve bu paragrafta 5 adet boşluk bırakılır. Sizden boşluklara gelecek doğru cevapları bulmanız istenir. Sorular sınavın ilk 20 sorusunda olduğu gibi kelime ve gramer bilgisini ölçer. Cloze Test bölümünde 2 adet paragraf ve 5'er sorudan toplam 10 soru sorulur.

 

PUT UP

 

CÜMLE TAMAMLAMA (SENTENCE COMPLETION ) SORULARI: 11 ADET

Sınavın önemli bölümlerinden biridir. Cümlenin başında ya da sonunda boşluk bırakılır ve bu boşluğu doldurarak cümleyi tamamlamanız istenir. Bu bölümde hem kelime bilgisi hem de gramer bilgisi gerektiren sorularla karşılaşabilirsiniz. Cümlenin verilen kısmının anlamını çıkardıktan sonra seçenekleri eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

 

İNGİLİZCEDEN TÜRKÇEYE ÇEVİRİ SORULARI: 6 ADET

Verilen İngilizce cümleyi Türkçeye çevirmeniz istenir. Sınavın kolay bölümlerinden biridir. Tam olarak bire bir cümleyi çeviremeseniz de şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

 

TÜRKÇEDEN İNGİLİZCEYE ÇEVİRİ SORULARI: 6 ADET

Verilen Türkçe cümleyi İngilizceye çevirmeniz istenir. Sınavın kolay bölümlerinden biridir. Tam olarak bire bir cümleyi çeviremeseniz de şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

 

PARAGRAF TAMAMLAMA (PARAGRAPH COMPLETION) SORULARI: 6 SORU

Soruda bir paragraf verilir ve bu paragrafın bir cümlesi boş bırakılır. Sizden bu paragrafta boş bırakılan yeri tamamlamanız istenir. Paragraflar YDS'deki paragraflardan daha kısa ve kolaydır. Genel olarak paragrafın ana fikrini çıkardıktan sonra şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşılır.

 

ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZAN CÜMLE (IRRELEVANT SENTENCE) SORULARI: 6 SORU

Paragraf tamamlama soru tipine benzer. Bu soru tipinde paragraftaki tüm cümleler numaralandırılır. Numaralı cümlelerden bir tanesi paragrafın anlam bütünlüğünü bozmaktadır. Soruda paragrafla alakalı olmayan bu cümleyi bulmanız istenir. Paragrafın ana konusunu genel olarak çıkardığınızda seçeneklerden yola çıkarak kolaylıkla çözebileceğiniz bir soru tipidir.

 

OKUMA (READING) SORULARI: 15 SORU

Güncel YÖKDİL sınavında 5  okuma parçası ve her parçada 3'er soru olmak üzere toplam 15 soru soruluyor. Okuma parçaları YDS'ye oranla daha kısa ve kolay. Ama YÖKDİL sınavı özelinde düşündüğümüzde sınavın zor bölümlerin diyebiliriz. Sorular tamamen okuduğunu anlamaya dayanıyor. Okuma parçalarının girdiğiniz alanla sınırlı olmasını bir avantaj olarak düşünebiliriz. Örneğin sınava sağlık alanından giriyorsanız sağlıkla alakalı okuma parçalarıyla karşılaşacaksınız.

 

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ!


1 MART 2020 YÖKDİL SINAV DEĞERLENDİRMESİ - OKUDUĞUNU ANLAMAYAN ÇOK ZORLANIR!


3 KASIM YÖKDİL SINAV DEĞERLENDİRMESİ - ÖSYM BEN BURADAYIM DEDİ!


YÖKDİL'DE EN ÇOK ÇIKAN ZARFLAR (Adverbs)


ÜCRETSİZ ONLINE YÖKDİL DENEME SINAVLARI - ÇÖZMEDEN YÖKDİL'E GİRMEYİN!


YÖKDİL EĞİTİMİNDE YÜZDE 100 BAŞARI GARANTİSİ MÜMKÜN MÜ?


YÖKDİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? RESİMLİ GÜNCEL KILAVUZ


2 HAFTADA 2000 YÖKDİL KELİMESİ ÖĞRENİN. (Fen, Sosyal ve Sağlık Alanına Özel Kelimeler)


YÖKDİL SINAVINA HANGİ ALANDAN GİRMELİYİM? Sağlık, Fen, Sosyal Hangisi?


YÖKDİL EĞİTİMİNDE ONLINE EĞİTİM Mİ YÜZ YÜZE EĞİTİM Mİ?


YÖKDİL SINAVINDAN 45 GÜNDE 55 ALMAK


YÖKDİL SOSYAL OKUMALARI - YÖKDİL SOSYAL reading okuma parçaları ve çevirileri


YÖKDİL FEN OKUMALARI - YÖKDİL FEN reading okuma parçaları ve çevirileri


YÖKDİL SAĞLIK OKUMALARI - YÖKDİL SAĞLIK reading okuma parçaları ve çevirileri

 

 

 

 
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

yokdil Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!