YÖKDİL SINAVINA HANGİ ALANDAN GİRMELİYİM? Sağlık, Fen, Sosyal Hangisi?
  • YÖKDİL
  • 27.08.2019

YÖKDİL SINAVINA HANGİ ALANDAN GİRMELİYİM? Sağlık, Fen, Sosyal Hangisi?

YÖKDİL, YÖK tarafından 2017 yılından bu yana yapılmaktadır. Akademik alanda (yüksek lisans, doktora, doçentlik başvuruları) YDS alternatifi bir yabancı dil sınavı isteği her zaman olmuştur ve YÖK 2017 yılında YÖKDİL sınavını başlatarak bu talebi karşılamıştır. YÖKDİL’i YDS’den ayıran en önemli özellik alan bazlı bir sınav olmasıdır. YÖKDİL sınavı sosyal, fen ve sağlık olmak üzere 3 farklı alanda yapılmaktadır.

PUT UP

YÖKDİL’DE ALAN SEÇİMİ

3 farklı alan olunca kafalar da karışıyor haliyle.

“YÖKDİL’e istediğim alandan girebilir miyim?”

"YÖKDİL'de hangi alan seçilmeli?"

“Başvuracağım programa göre alan seçimi fark eder mi?”

“YÖKDİL hangi alan daha kolay?”

“YÖKDİL alan seçimi neye göre yapılır?”

Gibi birçok soruyla muhattap oluyoruz kurum olarak. Bu yazımızda resmi yazılar ve belgelerle  bu sorulara artık son veriyoruz.

 

YÖKDİL’DE HANGİ ALAN SEÇİLMELİ?

YÖK 2017 yılında sitesinde yayınladığı “yökdil sınavı bilgi notu” başlıklı yazısında şu ifadelere yer veriyor.

7) Hangi alanda sınava girmem gerektiği nasıl belirlenecektir?

Her üç alanda yapılan sınavlar eşdeğer olup, adaylar kendi disiplinleri ve yetkinliklerini dikkate alarak hangi alandaki sınava girmek istediklerine kendileri karar verecektir. Elde edecekleri puan lisansüstü eğitim ve doçentlik başvurusunda alana bağlı olmaksızın kullanılabilecektir.

 

Yukarıda da belirtildiği üzere yüksek lisans, doktora ve doçentlik başvullarında YÖKDİL’e hangi alandan girdiğinizin bir önemi yok. Tüm alanlar eşdeğer ve kabul ediliyor. Burada karar sınava girecek adaya bırakılmış. Dilediğiniz alandan sınava girebilirsiniz.

Konuyu daha da netleştirmek adına Ankara Üniversitenin 2019 yılında yayınladığı yüksek lisans, doktora ve doçentlik ilanlarındaki şartları inceleyelim.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2019-2020 EĞİTİM ÖĞPRETİM YILI YÜKSEK LİSANS-DOKTORA PROGRAMLARI BAŞVURU ŞARTLARINDA YABANCI DİL ŞARTI ŞU ŞEKİLDE İFADE EDİLİYOR.

YDS ile e-YDS Yabancı Dil Sınavlarının geçerlik süresi 5 yıldır. Tezli Yüksek Lisans Programlarına yapılacak başvurularda YDS/YÖKDİL sınavları; Doktora Programlarına başvuruda YDS/YÖKDİL sınavları ile Diş Hekimliği ve Tıp Alanındaki doktora programlarına başvuru da TIPDİL sınavı da geçerlidir.

* Dikkat edeceğiniz üzere herhangi bir alandan bahsetmiyor.

 

30392 SAYILI DOÇENTLİK YÖNETMELİĞİNDE YABANCI DİL ŞARTIYLA İLGİLİ ŞU İFADEYE YER VERİLMİŞ.

b) Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen merkezî bir yabancı dil sınavından en az elli beş puan veya uluslararası geçerliliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen bir yabancı dil sınavından buna denk bir puan almış olmak, doçentlik bilim alanının belli bir yabancı dille ilgili olması halinde ise bu sınavı başka bir yabancı dilde vermek,

 

* Yukarıda da görüleceği üzere YÖK tarafından belirlenen yabancı dil sınavlarından (YDS, e-YDS, YÖKDİL) minimum 55 puan alınması gerektiği yazıyor. YÖKDİL için herhangi bir alan şartından bahsetmiyor.

 

ALAN SEÇİMİNİ NEYE GÖRE YAPMALIYIM?

YÖKDİL’de fen, sosyal ve sağlık alanlarının sınavları birbirine denktir. Zorluk seviyeleri birbirine çok yakındır. Eğitimini aldığınız, akademik kariye devam etmek istediğiniz alanla eşdeğer YÖKDİL sınavına girmenizi tavsiye ederiz. Örneğin sağlık bilimleriyle alakalı bir bölümün eğitimini aldınız ve bu alanda akademik kariyer yapmayı düşünüyorsunuz. YÖKDİL SAĞLIK sınavına girmeniz size avantaj sağlayacaktır. Hâlihazırda alanınızla ilgili çeşitli İngilizce kelime öğrendiniz. Yaptığınız İngilizce okumalar sağlık alanıyla ilgili oldu. Sınavda da bunlara benzer okuma parçaları çıkacaktır. Ayrıca YÖKDİL hazırlık sürecinde de alanınızla ilgili birçok yeni İngilizce kelime öğreneceksiniz. Kabul aldıktan sonra da bu size akademik yaşantınızda kolaylık sağlayacaktır.

 

TUS ve DUS BAŞVURULARINDA HANGİ ALANI SEÇMELİYİM?

TUS ve DUS başvurularında YÖKDİL Sağlık alanında girmeniz size ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

 

YÖKDİL SOSYAL, FEN, SAĞLIK… YÖKDİL HANGİ ALAN DAHA KOLAY?

YÖKDİL’de fen, sosyal ve sağlık alanlarının sınavları birbirine denktir. Zorluk seviyeleri birbirine çok yakındır. Hangi alanda akademik kariyerinize devam edecekseniz o alandan sınava girmenizi tavsiye ederiz. Bu akademik yaşantınızda da size çok büyük avantaj sağlayacaktır. Alanınızla ilgili birçok İngilizce okuma yapacak, yeni kelimler öğreneceksiniz.

YÖKDİL ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

yokdil Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.