e-YÖKDİL SINAVI HAKKINDA HER ŞEY - Detaylı e-Yökdil Rehberi

e-YÖKDİL SINAVI HAKKINDA HER ŞEY - Detaylı e-Yökdil Rehberi

e-YÖKDİL SINAVI HAKKINDA HER ŞEY - Detaylı e-Yökdil Rehberi

e-YÖKDİL SINAVI HAKKINDA HER ŞEY - Detaylı e-Yökdil Rehberi

ÖSYM başkanı Halis Aygün Eylül 2021 tarihinde yapıtığı açıklamada, adayların yeni taleplerini takip ettiklerini ve bunları gerçekleştirmek için çalıştıklarını belirterek;

"Hedeflerimizden biri de elektronik sınav sayısını ve çeşitliliğini artırmak. Bu kapsamda YÖKDİL sınavını basılı ortamda gerçekleştirmeye devam ederken aynı zamanda elektronik ortamda da uygulamayı planlıyoruz. e-YÖKDİL için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıl e-YÖKDİL'i elektronik sınav merkezlerimizde uygulamaya başlayacağız."

dedi. Bu açıklamanın ardından 2022 yılı sınav takviminde e-YÖKDİL sınavlarının yerini alacağına hemen hemen kesin gözüyle bakılıyor. Bu yazımızda e-YÖKDİL sınavı hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde ele alacağız.

 

e-YÖKDİL NEDİR?

ÖSYM her yıl 2 adet YDS'nin yanında Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi e-sınav merkezlerinde yaklaşık 10 adet e-YDS gerçekleştiriyor. e-YDS sınav süresi, soru sayısı, soru tipleri açısından birebir YDS ile aynı. Sadece uygulanış biçimi farklılık gösteriyor. e-YDS sadece Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi e-sınav merkezlerinde bilgisayar başında gerçekleştiriliyor. Bundan dolayı sınırlı kontenjanı bulunuyor ve sınav sonucu da sınavın olduğu günün gecesi açıklanıyor. Kağıt üzerindeki YDS'yi kaçıran adaylar için her ay böyle bir sınavın olması adaylar için büyük bir fırsat.

e-YÖKDİL hakkında henüz detaylı açıklamalar yapılmasa da e-YDS'de olduğu gibi YÖKDİL sınavının Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi e-sınav merkezlerinde bilgisayar başında gerçekleştirilen versiyonu olacağı açık. Soru sayısı, sınav süresi ve soru tipleri açısından bir fark olacağını düşünmüyoruz. Senede kaç defa olacağı konusu ise ÖSYM tarafından 2022 sınav takvimi açıklandığında netlik kazanacak. Artık adaylar sadece senede 2 defa YÖKDİL tarihini beklemek zorunda kalmayacak. e-YÖKDİL sayesinde senede birçok kez bilgisayar başında YÖKDİL sınavına girme imkanı kazanacak.

PUT UP

 

2022 SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI. MAYIS AYINDA E-YÖKDİL SINAVI YAPILACAK.

ÖSYM 2022 sınav takvimini açıkladı ve e-YÖKDİL sınavıyla ilgili belirsizlik giderildi. Sınav takvimine göre 14 Mayıs 2022 tarihinde 1 adet e-Yökdil sınavı yapılacak.

 

2022 E-YÖKDİL SINAV TAKVİMİ

SINAV TARİHİ: 14.05.2022

BAŞVURU TARİHLERİ: 06.04.2022 - 05.05.2022

GEÇ BAŞVURU TARİHİ: YOK

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI: 14.05.2022

 

e-YÖKDİL SORU SAYISI VE SINAV SÜRESİ

e-YÖKDİL sınavı 180 dakika sürmekte ve 80 sorudan oluşmaktadır. Bu bakımdan YÖKDİL ile arasında hiçbir fark yoktur.

 

e-YÖKDİL SINAV ÜCRETİ

14 Mayıs 2022 e-YÖKDİL ücreti 360 tl dir.

 

e-YÖKDİL NERELERDE YAPILIR?

Sınav; Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılır. Şimdilik e-Yökdil sınavı bu 4 ilde yapılmaktadır.

 

e-YÖKDİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-YÖKDİL sınavı sadece 4 ildeki e-sınav merkezlerinde bilgisayar başında yapıldığı için kontenjan sınırlaması vardır. Kontenjanlar dolduğunda sınav başvuru süresi devam etse de başvuru yapamazsınız. Bunun için sınav başvuruları açılır açılmaz ÖSYM başvuru sitesinden başvurunuzu yapmalısınız.

e-YÖKDİL başvurusu https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

yokdil Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!