1 MART 2020 YÖKDİL SINAV DEĞERLENDİRMESİ - OKUDUĞUNU ANLAMAYAN ÇOK ZORLANIR!

1 MART 2020 YÖKDİL SINAV DEĞERLENDİRMESİ - OKUDUĞUNU ANLAMAYAN ÇOK ZORLANIR!

1 MART 2020 YÖKDİL SINAV DEĞERLENDİRMESİ - OKUDUĞUNU ANLAMAYAN ÇOK ZORLANIR!

1 MART 2020 YÖKDİL SINAV DEĞERLENDİRMESİ - OKUDUĞUNU ANLAMAYAN ÇOK ZORLANIR!

3 Kasım 2019 YÖKDİL sınavından sonra ÖSYM 2. YÖKDİL sınavını da gerçekleştirdi. Bu makalemizde 1 Mart YÖKDİL sınavını hem  3 Kasım YÖKDİL sınavı ile hem de eski YÖKDİL sınavlarıyla karşılaştırarak genel olarak analiz edeceğiz.

"OKUDUĞUNU ANLAMA" ÖN PLANA ÇIKIYOR!

ÖSYM'nin yaptığı YÖKDİL sınavları artık sadece taktik ve stratejilerle yüksek puanların alınabildiği bir sınav değil. Birçok soruda doğru cevaba ulaşabilmeniz için okuduğunuzu anlamanız gerekiyor. 1 Mart YÖKDİL sınavı her ne kadar YDS'den hala daha kolay bir sınav olsa da geçmiş YÖKDİL sınavlarına oranla daha zor ve okuduğunu anlamayan adayların gerçekten zorlanacağı bir sınavdı. Zorluk açısından bir önceki YÖKDİL sınavıyla paralellik gösteriyordu. ÖSYM yaptığı 2 YÖKDİL sınavında da standardını gösterdi ve "YÖKDİL sınavını artık ben yapıyorum." mesajını tüm adaylara verdi.  Özellikle 55-60 ve üzeri puanları hedefleyen adayların daha fazla okuma yapması ve okuğunu anlayıp yorumlayabilmesi gerekiyordu.

SORU TİPLERİ VE SAYILARINDA DEĞİŞİKLİK YOK!

Soru tipleri ve sayıları geçmiş YÖKDİL ve 1 Kasım 2019 YÖKDİL sınavlarıyla aynıydı. Bu konudaki standart artık netleşti diyebiliriz. YDS'de olup ta YÖKDİL'de olmayan Diyalog ve İngilizceden İngilizceye (Restatement) soruları 1 Mart YÖKDİL sınavında da bulunmuyordu. 

PUT UP

YÖKDİL ARTIK "ÇANTADA KEKLİK" BİR SINAV DEĞİL!

ÖSYM'nin 3 Kasım 2019  tarihinde yaptığı ilk YÖKDİL sınavı için ne söylemişsek hemen hemen tamamı bu sınav için de geçerli. Soru tiplerinde ve sınavın yapısında herhangi bir değişiklik yapmayan ÖSYM soruların kalitesini bir hayli artırmış gözüküyor. Soru cümleleri, seçenekler, okuma parçaları incelendiğinde sınavda ÖSYM'nin tarzı hemen anlaşılıyor.  Sınav sorularına baktığımızda ÖSYM'nin YÖKDİL sınavına genel itibariyle bir çeki düzen verdiğini görüyoruz. Soruların zorluk seviyesi bir önceki YÖKDİL ile hemen hemen aynı. 

Sınav kesinlikle YDS kadar zor değildi. YÖKDİL hala YDS'den kolay bir sınav ve  akademik hayatta hala büyük bir avantaj sağlıyor adaylara. YDS'de olduğu gibi  sorularda çok fazla çeldirici yoktu. Okuma parçaları daha kısaydı. Güzel bir hazırlık yapan adaylar için hedefledikleri skora ulaşabilecekleri bir sınavdı diyebiliriz. Çok fazla hazırlık yapmadan 60-70 hedefleyen adaylar hayal kırıklığı yaşamış olabilirler. YÖKDİL artık hazırlık yapmadan girilebilecek bir sınav değil. Ciddi bir hazırlık gerektiriyor.

AYIRT EDİCİ SORULAR OLSA DA SORULAR YDS KADAR ZOR DEĞİLDİ...

Kelime soruları sınava hazırlananların aşina olduğu ve daha önce karşılaşma ihtimallerinin olduğu kelimelerdi. Seçici birkaç soru olsa da çok zor değillerdi açıkcası. Çalışanların çok zorlanmadan yapabileceği sorulardı. Bağlaçlar, Prepositionlar, zaman soruları, phrasal verb soruları orta zorluktaydı diyebiliriz. Kelime ve bağlaçlarda süprizle karşılaşmadık. Eğitimlerimizde sıklıkla değindiğimiz bağlaç ve kelimeler soruldu.

Gramer sorularına baktığımızda zıtlık bağlaçlarının oldukça fazla olduğunuz görüyoru. (ÖSYM zıtlığı seviyor. Bunu bir kez daha gösterdi.) But, whereas, even though, in contrast to gibi zıtlık bağlaçlarının çıktığını gördük. Zıtlık ifadelerinin yanı sıra sebep-sonuç ilişkisinin de sorulduğunu gördük. Because ve as a result of yapıları cevaplar arasındaydı. 

Çeviri soruları genel olarak yapılabilir seviyedeydi. Özellikle ÇEVİRİ eğitimini alan kullanıcılarımızın çok zorlandığını düşünmüyoruz. Çok fazla çeldirici yoktu. Genel olarak okuduğunu anlayan ve çeviri tekniğini bilen adayların yapabileceği sorulardı.

Okuma soruları orta uzunluktaydı. YDS sorularında olduğu gibi çok uzun değillerdi. Ayrıca sorularda da çok fazla çeldirici yoktu. Okuduğunu anlayan kullanıcılar şıklarda doğru cevabı bulmakta çok zorlanmadı. Fakat birkaç okuma parçasının biraz muğlak olduğunu söyleyebiliriz. Sınava girenlerin kafasını karıştıracak bir kaç soru da yok değildi. Kelime eksiği olan çok fazla okuma yapmamış adayların elbette zorlandığını düşünüyoruz.

Cloze Test ve Cümle tamamlama soruları da YDS kadar zor değildi. Cümleler orta uzunluktaydı. Çeldiriciler azdı. Özellikle cümle tamamlama sorularında cümlenin anlamına odaklanmak gerekiyordu. Sadece tense uyumu, bağlaçlardan yola çıkıp anlama bakmadan cevaplandığında yanlış şıkka yönelme ihtimali yüksek sorular vardı. Ayrıca cümle tamamlama sorularında oldukça fazla zıtlık ifadesine yer verilmişti.

ÖZETLE

1 Mart 2020 YÖKDİL sınavı ÖSYM'nin yaptığı 2. sınav. Artık taşlar yerine oturdu diyebiliriz. Bu 2 sınavda da ÖSYM'nin standardını gördük. Bundan sonraki sınavlar da bu şekilde olacak diyebiliriz. Artık YÖKDİL sınavında okuduğunu anlama ve yorumlayabilme çok önemli. Sadece teknik ve stratejilerle yapabileceğiniz soru sayısı sınırlı. Zaman zaman bu genel kabuller ve stratejiler sizi yanlış şıkka da götürebiliyor. Soruların zorluk seviyesi hala YDS'den daha kolay. YÖKDİL akademisyenler, yüksek lisans, doktora, TUS, DUS adayları için hala daha avantajlı bir sınav. YDS ile makas biraz daha daraldı. Dolayısıyla YÖKDİL sınavında artık çok az emekle yüksek puanlar kolay olmayacaktır. YDS'de olduğu gibi ciddi bir hazırlık sürecine girmelisiniz. Sınavı ciddiye alan ve hazırlıklarına buna göre yapan adayların sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyoruz. Hedefledikleri puana ulaşacaklardır.

Başarılar...

1 Mart 2020 YÖKDİL Sosyal Bilimler Sınavda Çıkan Kelime ve Gramer Yapıları

composition

essential

widely

entertain

recognition

over / through

under / with

in / upon

because / until

whereas

even though

as a result of

in contrast to

but

so that

because

which

consist of

 

1 Mart 2020 YÖKDİL Fen Bilimleri Sınavda Çıkan Kelime ve Gramer Yapıları

advance

immensely

trait

distinct

distinguish

centre on

while

however

not only / but also

before

but

because of

as a consequence of

as well as

 

1 Mart 2020 YÖKDİL Sağlık Bilimleri Sınavda Çıkan Kelime ve Gramer Yapıları

relief

regulate

prevalence

crucial (for)

come up with

dramatically

whereas / to treat

even if

when

since

although

yet

as a result of

as well as

not only / but also

 

BUNA DA BAKABİLİRSİN!

3 KASIM YÖKDİL SINAV DEĞERLENDİRMESİ - ÖSYM BEN BURADAYIM DEDİ!
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

yokdil Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!